#babafest

Naturalny Ruch - Wyprawy Leśne dla Rodzin - rezerwacje od 5.12 g.10.00: szczegóły

liczba miejsc: 0

cena: 0zł

termin: 09.12.2023 godz. 10:00 - 13:00

lokalizacja: Las Miejski przy CEiIK ul.Parkowa

prowadzący: Fundacja Edukacji Leśnej Drzewice

Opis:

 

Zapraszamy na cykl Naturalnych Wypraw Leśnych dla Rodzin. Mamy dla Was kilka terminów w weekendy: 

24.09, 14.10,  21.10, 28.10, 29.10,  04.11, 12.11, 18.11,  25.11, 2.12, 09.12 

Pierwsza wyprawa odbędzie się pod egidą kampanii społecznej #Lasy Się Liczą!

Lasy należą do społeczeństwa. Chcemy pozytywnej zmiany dla polskich lasów. Lasy to nasze wspólne dobro! Czas pokazać, że nie zgadzamy się na traktowanie lasów i innych terenów przyrodniczych jak zasobu, który można bez końca eksploatować w imię zysków oraz z pominięciem społecznej kontroli. 
Więcej informacji o kampanii społecznej #Lasy Się Liczą: https://lasysielicza.pl/

https://www.facebook.com/events/680601313953640

Obowiązują rezerwacje pod linkiem: https://babafest.pl/rezerwacje , które starują o godz. 10.00 we wtorki poprzedzające wyprawy.

UWAGA!  zaznaczajcie dla ilu osób robicie rezerwacje! 

Zapraszamy rodziców i opiekunów z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym (3-12 lat) na rodzinne wyprawy leśne, które odbywają się w różnych lokalizacjach Olsztyna i okolic.

Drzewice zabiorą Was do leśnego królestwa - prawdziwej uczty dla naszych zmysłów. Zobaczymy, usłyszymy, poczujemy, dotkniemy i spróbujemy tego, co oferuje przyroda. Wykorzystamy elementy edukacji i animacji leśnej, gry terenowej, swobodnej zabawy, kąpieli leśnej. Nasze wyprawy to zaproszenie do doświadczania i budowania relacji z przyrodą, rodziną, grupą i z samym sobą. To budowanie wiedzy o otaczającym nas świecie w bezpośrednim kontakcie z nim.

Wyprawy są tematyczne w zależności od prowadzących:

Ślady i tropy zwierząt - Gabi 24.09, 14.10, 29.10, 12.11 - Kortowo

 

Jesień i zima to idealny czas do obserwacji zwierząt, ich śladów i tropów. Uczestnicy wyprawy porozmawiają o

rodzajach śladów pozostawianych przez zwierzęta. Podczas spaceru w Lesie Miejskim zaobserwują liczne ślady

żerowania, bytowania świata fauny. Spacer będzie obserwacją, poszukiwaniem, odkrywaniem i wspólnym

doświadczaniem jesiennej przyrody. Uczestnicy wykonają pamiątkowe tropy dzikich zwierząt w glinie jako pamiątkę z

wyprawy.

 

Jesienny las - Magda: 28.10, 18.11

 

Jesień to czas obfitości w przyrodzie zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Spacer rozpoczniemy historią o wiewiórce łakomczuszce i dowiemy się kto okradł ją z orzeszków. Podczas wyprawy dowiemy się co jest trujące dla ludzi, a co bywa przysmakiem dla ptaków, kto gromadzi zapasy na zimę i co trafia do zimowej spiżarni wiewiórki, kreta, myszarki czy nornicy. Rozpoznamy owoce drzew liściastych oraz rozmaite sposoby na ich rozsiewanie się. Uczestnicy zostaną zaproszeni do zebrania skrzydlaków, bukwi, żołędzi i innych skarbów jesieni, które zostaną wykorzystane do stworzenia jesiennych dzieł sztuki.

 

Drzewa i Ptasia stołówka - Kama: 4.11, 2.12, 9.12

 

4.11 - Tym razem na leśny spacer zabiorą nas drzewa, to one będą bohaterami naszego spotkania. Poznamy wybrane gatunki, które rosną w Lesie Miejskim ale też dowiemy się kogo skrywają w swoich koronach, dziuplach… inspiracją do pracy będą kolorowe liście. Wyjątkowym wydarzeniem będzie zapoznanie się z nowymi Pomnikami Przyrody w Lesiem Miejskim. Ponadto razem spróbujemy się zrelaksować przed nadchodzącym zimowaniem.

 

2.12, 9.12 -Tematem zimowego rodzinnego spaceru będą ptaki, które zostały w warmińskim lesie, ale również te, które przyleciały z dalekiego wschodu i północy do Polski. Uczestnicy, wyposażeni w lornetki oraz lunetę, udadzą się na ornitologiczne obserwacje. Dowiedzą się m. in. jak to się dzieje, że ptakom zimą nie zamarzają nogi. Przedstawione zostaną zasady prawidłowego dokarmiania i zostaną wykonane ekologiczne karmidełka dla ptaków. Uczestników czeka samodzielna praca z ziarnami, szyszkami i smalcem.

 

Jak zwierzęta przygotowują się do zimy - Michał:  21.10, 25.11

Jak to możliwe, że ryjówki malutkie zmniejszają się nieco, gdy zaczyna robić się zimno? Dlaczego niektóre ptaki wybierają zimę jako cel swojej podróży do ciepłych krajów? Jak to jest z tą hibernacją i snem zimowym? I najważniejsze – jak możemy pomóc zwierzętom podczas zimy? Podczas wyprawy leśnej opowiemy sobie o tym wszystkim, ale przecież nie samym rozmawianiem człowiek żyje! I właśnie dlatego zabierzemy się do działania – stworzymy ekologiczne karmniki dla ptaków oraz chatki dla jeży!

 

UWAGA! Zajęcia wymagają rezerwacji - i zaznaczajcie dla ilu osób robicie rezerwacje! 

 

Zajęcia dofinansowane przez Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie. Dofinansowanie stanowi formę realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022- 2025 dla projektu NATURA-lny RUCH jesień/zima

Informacje o prowadzącym:

DRZEWICE czyli Magda, Kamila i Gabi (w zależnosci od terminu) oraz Michał przyjaciel Drzewic i BabyFest:

24.09 - Gabi (g.15.00 - 18.00)

21.10 - Michał (g.10.00-13.00)

28.10 - Magda

04.11  - Kama 

12.11 - Gabi

18.11 - Magda 

25.11 - Michał

02.12 - Kama 

09.12 - Kama

Kilka słów o dziewczynach i Michale:

Magdalena Nowotna

Fot. Dzika Agatka

Współzałożycielka Fundacji Edukacji Leśnej Drzewice, edukatorka przyrody, pedagożka, prowadząca kreatywne zajęcia z językiem angielskim, zainspirowana alternatywnymi metodami nauczania i edukacją domową. Mama trojga:)

 

Kamila Radzimińska-Arczak

Fot. Dzika Agatka

Współzałożycielka Fundacji Edukacji Leśnej Drzewice, edukatorka i miłośniczka przyrody, wolontariuszka w Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie. Ukończyła Edukację Leśno-Przyrodniczą na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz Kurs Edukacji i Animacji Przyrodniczej. Kreatywna pedagożka na co dzień, las to jej drugie mieszkanie.

 

Gabriela Klimowicz

 

 

Założycielka Fundacj Edukacji Leśnej Drzewice.  Jak mówi Gabi - Fundacja Drzewice powstała z potrzeby pogłębiania więzi człowieka z naturą. 

 

 

Drzewice to według Bestiariusza Słowiańskiego dobre i łagodne istoty lasu, które opiekują się leśną roślinnością, dbając o jej wzrost. Mają dużo cierpliwości, urocze twarze i są pokojowo nastawione do ludzi.

https://www.facebook.com/fundacjadrzewice

 

Michał Kaźmierczak

Animator kultury, dramatopisarz, instruktor cyrkowy. Założyciel Olsztyńskiego Teatru Ulicznego, a także członek Pracowni Dramatu przy Olsztyńskim Teatrze Lalek. Jego teksty realizowane były w formie słuchowisk, czytań performatywnych oraz spektakli repertuarowych. Jest trzykrotnym laureatem Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży oraz dwukrotnym półfinalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Pracował jako wychowawca w gdańskiej Leśnej Bazie Wilczek, w olsztyńskim leśnym przedszkolu Turkusowym Lesie, a także współprowadzi zajęcia leśne z olsztyńską Fundacją Drzewice oraz z Domem Rozwoju. Aktualnie obejmuje stanowisko Kierownika Literackiego w Olsztyńskim Teatrze Lalek.

Aby oddać głos na: proszę wypełnić formularz:

Głosjesz na kandydatkę w konkursie o tytuł BabaFest 2019. 

Na podany adres zostanie wysłany mail z linkiem potwierdzającym oddanie głosu, wystarczy w niego kliknąć i Twój głos pojawi się na koncie Twojej kandydatki.

Serdecznie dziękujęmy :)

 Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Rozwojowych z Uśmiechem w Olsztynie, wszelkie infomacje dotyczące RODO znajdują się na stronie http://babafest.pl/stowarzyszenie 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie nadesłanych na konkurs danych osobowych przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Rozwojowych Z Uśmiechem z siedzibą w Olsztynie ul. Staromiejska 8/9/lok 7 w celach związanych z konkursem.