Naturalny Ruch - Wyprawy Leśne dla Rodzin - rezerwacje od 5.12 g.10.00: szczegóły
liczba miejsc: 0
cena: 0zł
termin:
09.12.2023
godz. 10:00 - 13:00
lokalizacja: Las Miejski przy CEiIK ul.Parkowa
prowadzący: Fundacja Edukacji Leśnej Drzewice
Zapraszamy na cykl Naturalnych Wypraw Leśnych dla Rodzin. Mamy dla Was kilka terminów w weekendy:
24.09, 14.10, 21.10, 28.10, 29.10, 04.11, 12.11, 18.11, 25.11, 2.12, 09.12
Pierwsza wyprawa odbędzie się pod egidą kampanii społecznej #Lasy Się Liczą!
Lasy należą do społeczeństwa. Chcemy pozytywnej zmiany dla polskich lasów. Lasy to nasze wspólne dobro! Czas pokazać, że nie zgadzamy się na traktowanie lasów i innych terenów przyrodniczych jak zasobu, który można bez końca eksploatować w imię zysków oraz z pominięciem społecznej kontroli.
https://www.facebook.com/events/680601313953640
Obowiązują rezerwacje pod linkiem: https://babafest.pl/rezerwacje , które starują o godz. 10.00 we wtorki poprzedzające wyprawy.
UWAGA! zaznaczajcie dla ilu osób robicie rezerwacje!
Zapraszamy rodziców i opiekunów z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym (3-12 lat) na rodzinne wyprawy leśne, które odbywają się w różnych lokalizacjach Olsztyna i okolic.
Drzewice zabiorą Was do leśnego królestwa - prawdziwej uczty dla naszych zmysłów. Zobaczymy, usłyszymy, poczujemy, dotkniemy i spróbujemy tego, co oferuje przyroda. Wykorzystamy elementy edukacji i animacji leśnej, gry terenowej, swobodnej zabawy, kąpieli leśnej. Nasze wyprawy to zaproszenie do doświadczania i budowania relacji z przyrodą, rodziną, grupą i z samym sobą. To budowanie wiedzy o otaczającym nas świecie w bezpośrednim kontakcie z nim.
Wyprawy są tematyczne w zależności od prowadzących:
Ślady i tropy zwierząt - Gabi 24.09, 14.10, 29.10, 12.11 - Kortowo
Jesień i zima to idealny czas do obserwacji zwierząt, ich śladów i tropów. Uczestnicy wyprawy porozmawiają o
rodzajach śladów pozostawianych przez zwierzęta. Podczas spaceru w Lesie Miejskim zaobserwują liczne ślady
żerowania, bytowania świata fauny. Spacer będzie obserwacją, poszukiwaniem, odkrywaniem i wspólnym
doświadczaniem jesiennej przyrody. Uczestnicy wykonają pamiątkowe tropy dzikich zwierząt w glinie jako pamiątkę z
wyprawy.
Jesienny las - Magda: 28.10, 18.11
Jesień to czas obfitości w przyrodzie zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Spacer rozpoczniemy historią o wiewiórce łakomczuszce i dowiemy się kto okradł ją z orzeszków. Podczas wyprawy dowiemy się co jest trujące dla ludzi, a co bywa przysmakiem dla ptaków, kto gromadzi zapasy na zimę i co trafia do zimowej spiżarni wiewiórki, kreta, myszarki czy nornicy. Rozpoznamy owoce drzew liściastych oraz rozmaite sposoby na ich rozsiewanie się. Uczestnicy zostaną zaproszeni do zebrania skrzydlaków, bukwi, żołędzi i innych skarbów jesieni, które zostaną wykorzystane do stworzenia jesiennych dzieł sztuki.
Drzewa i Ptasia stołówka - Kama: 4.11, 2.12, 9.12
4.11 - Tym razem na leśny spacer zabiorą nas drzewa, to one będą bohaterami naszego spotkania. Poznamy wybrane gatunki, które rosną w Lesie Miejskim ale też dowiemy się kogo skrywają w swoich koronach, dziuplach… inspiracją do pracy będą kolorowe liście. Wyjątkowym wydarzeniem będzie zapoznanie się z nowymi Pomnikami Przyrody w Lesiem Miejskim. Ponadto razem spróbujemy się zrelaksować przed nadchodzącym zimowaniem.
2.12, 9.12 -Tematem zimowego rodzinnego spaceru będą ptaki, które zostały w warmińskim lesie, ale również te, które przyleciały z dalekiego wschodu i północy do Polski. Uczestnicy, wyposażeni w lornetki oraz lunetę, udadzą się na ornitologiczne obserwacje. Dowiedzą się m. in. jak to się dzieje, że ptakom zimą nie zamarzają nogi. Przedstawione zostaną zasady prawidłowego dokarmiania i zostaną wykonane ekologiczne karmidełka dla ptaków. Uczestników czeka samodzielna praca z ziarnami, szyszkami i smalcem.
Jak zwierzęta przygotowują się do zimy - Michał: 21.10, 25.11
Jak to możliwe, że ryjówki malutkie zmniejszają się nieco, gdy zaczyna robić się zimno? Dlaczego niektóre ptaki wybierają zimę jako cel swojej podróży do ciepłych krajów? Jak to jest z tą hibernacją i snem zimowym? I najważniejsze – jak możemy pomóc zwierzętom podczas zimy? Podczas wyprawy leśnej opowiemy sobie o tym wszystkim, ale przecież nie samym rozmawianiem człowiek żyje! I właśnie dlatego zabierzemy się do działania – stworzymy ekologiczne karmniki dla ptaków oraz chatki dla jeży!
UWAGA! Zajęcia wymagają rezerwacji - i zaznaczajcie dla ilu osób robicie rezerwacje!

Zajęcia dofinansowane przez Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie. Dofinansowanie stanowi formę realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022- 2025 dla projektu NATURA-lny RUCH jesień/zima
DRZEWICE czyli Magda, Kamila i Gabi (w zależnosci od terminu) oraz Michał przyjaciel Drzewic i BabyFest:
24.09 - Gabi (g.15.00 - 18.00)
21.10 - Michał (g.10.00-13.00)
28.10 - Magda
04.11 - Kama
12.11 - Gabi
18.11 - Magda
25.11 - Michał
02.12 - Kama
09.12 - Kama
Kilka słów o dziewczynach i Michale:
Magdalena Nowotna


Fot. Dzika Agatka
Współzałożycielka Fundacji Edukacji Leśnej Drzewice, edukatorka przyrody, pedagożka, prowadząca kreatywne zajęcia z językiem angielskim, zainspirowana alternatywnymi metodami nauczania i edukacją domową. Mama trojga:)
Kamila Radzimińska-Arczak


Fot. Dzika Agatka
Współzałożycielka Fundacji Edukacji Leśnej Drzewice, edukatorka i miłośniczka przyrody, wolontariuszka w Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie. Ukończyła Edukację Leśno-Przyrodniczą na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz Kurs Edukacji i Animacji Przyrodniczej. Kreatywna pedagożka na co dzień, las to jej drugie mieszkanie.
Gabriela Klimowicz

Założycielka Fundacj Edukacji Leśnej Drzewice. Jak mówi Gabi - Fundacja Drzewice powstała z potrzeby pogłębiania więzi człowieka z naturą.

Drzewice to według Bestiariusza Słowiańskiego dobre i łagodne istoty lasu, które opiekują się leśną roślinnością, dbając o jej wzrost. Mają dużo cierpliwości, urocze twarze i są pokojowo nastawione do ludzi.
https://www.facebook.com/fundacjadrzewice
Michał Kaźmierczak

Animator kultury, dramatopisarz, instruktor cyrkowy. Założyciel Olsztyńskiego Teatru Ulicznego, a także członek Pracowni Dramatu przy Olsztyńskim Teatrze Lalek. Jego teksty realizowane były w formie słuchowisk, czytań performatywnych oraz spektakli repertuarowych. Jest trzykrotnym laureatem Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży oraz dwukrotnym półfinalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Pracował jako wychowawca w gdańskiej Leśnej Bazie Wilczek, w olsztyńskim leśnym przedszkolu Turkusowym Lesie, a także współprowadzi zajęcia leśne z olsztyńską Fundacją Drzewice oraz z Domem Rozwoju. Aktualnie obejmuje stanowisko Kierownika Literackiego w Olsztyńskim Teatrze Lalek.
brak miejsc lub rezerwacja jeszcze nie ruszyła