#babafest

Kąpiel Leśna: szczegóły

liczba miejsc: 0

cena: 0zł

termin: 21.06.2022 godz. 18:30 - 21:30

lokalizacja: Leśny parking w Zazdrości

prowadzący: Maria Rothert-Proniewicz

Opis:

Kąpiele leśne (z jap. Shinrin-Yoku)

Czym są:

To praktyka prozdrowotna polegająca na zanurzeniu się w atmosferze lasu wszystkimi zmysłami. Zawiera elementy medytacji, technik relaksacyjnych, w tym oddechowych, technik wyobrażeniowych, pracę z ciałem, a także na zasadach uważności. 

Jakie są ich korzyści: redukcja stresu, odpoczynek dla umysłu, poprawa koncentracji, zwiększenie przyswajania substancji wspomagających odporność organizmu (np. fitoncydy – substancje obronne wydzielane m.in. przez drzewa). Kąpiel leśna sprawia, że w naszym organizmie rośnie liczba Komórek NK (Natural Killers/komórek zabójców, walczących np. z komórkami rakowymi). Badania wykazały, że kąpiele leśne obniżają poziom kortyzolu i adrenaliny, mogą regulować sen, niwelują lęk i złość, aktywizują układ przywspółczulny, czyli ten odpowiedzialny za odpoczynek i regenerację, wpływają pozytywnie na wyobraźnię i kreatywność.

Wywodzą się z Japonii. Od lat 80-tych XX w. Japończycy wykorzystują wiedzę na temat niezwykłych właściwości leśnego mikroklimatu. Obecnie technika stosowana na całym świecie.  

Jak wygląda Kąpiel leśna z przewodnikiem:

Praktyka prowadzona jest wg struktury stworzonej przez Forest Therapy Hub „The Walk Activity Sequence (WAS). Podczas powolnego przemieszczania się na niewielkich odległościach, przewodnik proponuje aktywności oparte o 3 etapy: Odłączenie, Bezpośrednia ekspozycja, Integracja doświadczenia. Proponowane przeze mnie aktywności nie wymagają wysiłku fizycznego. Po większości ćwiczeń zapraszam do kręgu. Jest też miejsce na samotne doświadczanie jak i integrację w grupie. 

Każda trasa jest przeze mnie wcześniej opracowana, sprawdzona, przeanalizowana m.in. pod kątem właściwości najlepiej nadających się na kąpiel leśną. 

Przewodnik nadaje tempo, dba o swobodną i komfortową atmosferę, strukturę spotkania, podpowiadają jak otworzyć zmysły, pilnuje trasy i czasu. Dostarcza wiedzy na temat tego jak samodzielnie dbać o zdrowie korzystając z lasu.

 

Zajęcia realizujemy w ramach kampanii społecznej „Zadbaj o zdrowie w głowie”.

Zajęcia dofinansowane przez Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie, dofinansowanie stanowi formę realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2022

Informacje o prowadzącym:

 

Maria Rothert-Proniewicz, certyfikowana przewodniczka Kąpieli Leśnych

Warszawianka z urodzenia, mieszkanka Olsztyna z wyboru. Z wykształcenia architektka krajobrazu, leśniczka, certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych Forest Therapy Hub. Od dziecka związana z lasem, łąką i polami. Las jest miejscem, w którym znajduję spokój. Tam moje myśli przepływają swobodnie, a moja głowa i serce inspirują się i napędzają do ciągłych poszukiwań.

 

Dzięki kąpielom leśnym odkryłam, jak czerpać siłę z lasu. Prowadząc kąpiel leśną największą radość dają mi chwile, podczas których uczestnicy dzielą się swoimi emocjami, kiedy odkrywają, co sprawia, że natura działa na nich kojąco albo zaczynają dostrzegać analogię pomiędzy swoim życiem a procesami dziejącymi się w naturze.                                                                

brak miejsc

Aby oddać głos na: proszę wypełnić formularz:

Głosjesz na kandydatkę w konkursie o tytuł BabaFest 2019. 

Na podany adres zostanie wysłany mail z linkiem potwierdzającym oddanie głosu, wystarczy w niego kliknąć i Twój głos pojawi się na koncie Twojej kandydatki.

Serdecznie dziękujęmy :)

 Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Rozwojowych z Uśmiechem w Olsztynie, wszelkie infomacje dotyczące RODO znajdują się na stronie http://babafest.pl/stowarzyszenie 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie nadesłanych na konkurs danych osobowych przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Rozwojowych Z Uśmiechem z siedzibą w Olsztynie ul. Staromiejska 8/9/lok 7 w celach związanych z konkursem.