#babafest

Edycja 2015

Magdalena Szot

Działalność społeczna


Od 2007 co roku organizuje akcję „Świąteczna paczka” skierowaną do dzieci z rodzin ubogich. Dzieci piszą listy do św. Mikołaja, a pani Magda z grupą znajomych próbuje te marzenia spełniać. Zbierają więc w swoim gronie pieniądze, kupują prezenty, pakują pięknie w kolorowy papier, a potem dostarczają do zaskoczonych dzieci. Paczki zawsze przynosi prawdziwy Mikołaj, ubrany w profesjonalny strój, z najprawdziwszą mikołajową brodą i przede wszystkim ogromnym workiem (rok temu w tym worku zmieściło się aż 147 prezentów!).
Prezenty zawsze są nowe, poza nimi jednak do rąk rodziców trafiają rzeczy używane: odzież, obuwie, pościel ręczniki. Dodatkowo rodziny otrzymują artykuły spożywcze na urządzenie godnych świąt: począwszy od ryby i szynki, a skończywszy na soli i ziemniakach. Zdarzało się nawet, że pani Magda samodzielnie piekła dla wybranych rodzin ciasta i dołączała je jako dodatkowy „gratis”.
Przez te wszystkie lata udało się przygotować paczki dla 127 dzieci. Dzieci wybierane były przez pracowników MOPS w Dobrym Mieście, pedagogów szkolnych ze SP nr 30 oraz z Ekonomika a także przez Fundację Helper. Był też rok, kiedy paczka została skierowana do dzieci z Domu Dziecka w Pacółtowie.
W 2015 pojawił się pomysł na „Paczkę dla szkolniaczka”. Był to nowy projekt, który powstał po tym, jak firma Michelin zorganizowała konkurs na wolontariat pracowniczy. Pomysł przypadł do gustu organizatorom i przekazali na jego realizacje kwotę 3 tys. złotych. Pani Magda przeprowadziła zbiórkę artykułów szkolnych, a z pieniędzy otrzymanych od Fundacji Rozwoju Michelin zakupiła plecaki.
Kiedy rozpoczynała się zbiórka planem było obdarowanie 20 dzieci. Akcja przerosła jednak najśmielsze oczekiwania wolontariuszy. Znajomi pani Magdy i jej męża przekazywali informacje swoim znajomym, ci zaś swoim znajomym. Efektem było 61 paczek z przyborami szkolnymi, które pod koniec sierpnia trafiły do dzieci z Barczewa, Dobrego Miasta i Olsztyna.
Zbiorka w ramach akcji „Paczka dla szkolniaczka” nie była typową zbiórką. Pani Magda zachęcała ludzi, aby przygotowywali paczki dla konkretnych, znanych z imienia dzieci. Każdy kto zdecydował się na udział w zbiórce, dobierał sobie grupę znajomych, dostawał listę potrzebnych rzeczy oraz imię i wiek dziecka. W akcji wzięło udział około 700 osób.


Praca zawodowa


Od 7 lat pracuje w Michelin i zajmuje się wprowadzeniem nowych metod zarządzania w produkcji. Z wykształcenia jest matematykiem.

 

Uzasadnienie

 

Pani Magda jest osobą niezwykle skromną, pomimo iż robi bardzo dużo dla społeczności lokalnej i współpracuje z wieloma instytucjami, nie nagłaśnia swojej działalności. Stara się jak najwięcej ogarnąć sama a jak potrzebuje pomocy to rozgłasza nowe pomysły wśród swoich znajomych i zawsze znajduje się ktoś chętny do pomocy. Ale to ona z mężem kupuje kartony, taśmy pakowe, wstążki, wstążeczki i inne mniej lub bardziej drobne rzeczy, żeby to popakować siedząc niejednokrotnie do nocy, poświęcając swój wolny czas, a przecież też jest matką i to trójki dzieci: 2 synów w wieku szkolnym – szkoła sodstawowa i córki – przedszkole.

 

Zgłaszający

Izabela Mańkowska-Salik 
Agnieszka Reimus Knezevic 

Aby oddać głos na: proszę wypełnić formularz:

Głosjesz na kandydatkę w konkursie o tytuł BabaFest 2018. 

Na podany adres zostanie wysłany mail z linkiem potwierdzającym oddanie głosu, wystarczy w niego kliknąć i Twój głos pojawi się na koncie Twojej kandydatki.

Serdecznie dziękujęmy :)

 Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Rozwojowych z Uśmiechem w Olsztynie, wszelkie infomacje dotyczące RODO znajdują się na stronie http://babafest.pl/stowarzyszenie 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie nadesłanych na konkurs danych osobowych przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Rozwojowych Z Uśmiechem z siedzibą w Olsztynie ul. Staromiejska 8/9/lok 7 w celach związanych z konkursem.