#babafest

Edycja 2017

Wanda Agnieszka Jabłońska

Działalności społeczna
Pani Wanda Agnieszka Jabłońska od lat zabiega o godne nauczanie i traktowanie osób z niepełnosprawnością.  Organizuje szereg szkoleń dla rodziców, terapeutów, wychowawców aby jak najlepiej wykonywali swoje codzienne zadania i czerpali radość z poznawania wartości wewnętrznych każdego człowieka. Codziennie sprawia aby dzieci mogły uczyć się godnie. Pokonuje wszelkie bariery i wraz z rodzicami i nauczycielami inicjuje nowe projekty, wyposaża sale oraz zaraża optymizmem, ze życie może być lepsze.

Gdyby nie Wanda Agnieszka Jabłońska, życie ponad 1000 dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodzin wyglądałoby zupełnie inaczej. Kandydatka w 2002 roku utworzyła nowatorską szkołę specjalną - Zespół Placówek Edukacyjnych, dając tym samym szansę na edukację, spełnianie marzeń i najbardziej samodzielne życie. I, co więcej, na bycie akceptowanym w społeczeństwie. Wanda Agnieszka Jabłońska nie tylko zainicjowała kilka ważnych wydarzeń służących przełamywaniu stereotypów jak ogólnopolska akcja "Autyzm. Zaznacz swoją obecność" czy olsztyńskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, które od 2014 r. odbywają się regularnie 2 kwietnia pod miejskim ratuszem.

Ta wyjątkowa kobieta całą swoją postawą i codziennym działaniem udowadnia, że ludzie z niepełnosprawnościami są tacy jak my wszyscy, a największe bariery znajdują się w naszych umysłach. Zawsze powtarza, że istnieje tylko jedna skuteczna metoda na zmianę stereotypów: ludzie muszą poznać osoby z niepełnosprawnościami, a w konsekwencji polubić. Sama daje najlepszy przykład. Jej gabinet jest zawsze otwarty dla uczniów, ich rodziców i pracowników, a nikt nie wyjdzie stamtąd bez słowa wsparcia. ZPE pod jej kierownictwem jest miejscem, w którym każde dziecko bez względu na rodzaj niepełnosprawności jest akceptowane, wspierane i kochane.

Kandydatka w jednym z wywiadów powiedziała, że gdy rodzice pierwszy raz przychodzą do niej z autystycznym dzieckiem dziwią się, że pozwala przyszłemu uczniowi na przestawianie mebli czy inne nietypowe zachowania. Dlatego, że nikt wcześniej nie traktował ich syna czy córki w naturalny sposób, nie oceniał, nie komentował. Ona postępuje inaczej, bo po prostu lubi ludzi, w każdym widzi dobrą cechę i naturalny potencjał. Taki właśnie jest jej osobisty sposób na życiowy sukces. - Bo kiedy się lubi ludzi, zawsze chce się zrobić dla nich coś dobrego. Wtedy osiągnięcia przychodzą same - tłumaczy.

Działania przynoszą efekty. Wanda Agnieszka Jabłońska jest zwyciężczynią konkursu na najlepszego dyrektora szkoły w Polsce - tytułu SuperDyrektor w konkursie Wolters Kluwer pod patronatem Ministerstwa Edukacji.  Została także laureatką m.in. Statuetki Św. Jakuba, odznaki Zasłużony dla Warmii i Mazur, tytułu Najlepsi z Najlepszych, zdobyła drugie miejsce w plebiscycie na Olsztynianina 25 - lecia Gazety Wyborczej - wszystko w okresie zaledwie 4 lat!  Szkoła pod jej kierownictwem rozwija się, wprowadza innowacyjne metody nauczania, a pedagodzy nierzadko osiągają wręcz zdumiewające sukcesy w pracy ze swoimi uczniami z niepełnosprawnościami.

Wanda Agnieszka Jabłońska woli jednak mówić o swoich uczniach "wyjątkowi". Bo tacy przecież są, jeśli są inni niż większość? Sama bez wątpienia jest osobą wyjątkową. Z jednej strony ceniony pedagog i menadżer oświaty, dyrektor pierwszej w Polsce szkoły dla uczniów z niepełnosprawnościami prowadzonej przez stowarzyszenia, laureatka zaangażowany społecznik i samorządowiec. Z drugiej strony - wieczna idealistka, niepoprawna optymistka, nie bojąca się iść pod prąd. Jednym słowem - po prostu kobieta nietuzinkowa.

Jak nikt inny zasługuje na wyróżnienie w konkursie Baba Fest.

Praca zawodowa
Dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie , pierwszej w Polsce placówki prowadzonej przez rodziców, nauczycieli oraz osoby, którym bliska jest troska o dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami.

Uzasadnienie
Takie osoby w społeczności to skarb i dowód na wiarę w człowieczeństwo. Warto promować takie wartości i kibicować codziennej pracy oraz wspierać wszelkie inicjatywy, bo niepełnosprawność jest wśród nas.

Panią Agnieszkę do sesji zdjęciowej przgotowali Agata Bałdyga - Doradca Stylu, Agata Sawicka - Make up Artist, Dariusz Chłodnicki - Atelier Fryzjerskie.

Zdjęcie wykonał Piotr Ratuszyński - Ratuszyński Fotografia. 

A te piękne ubrania i buty znajdzicie w salonach Pretty One i Badura.

Aby oddać głos na: proszę wypełnić formularz:

Głosjesz na kandydatkę w konkursie o tytuł BabaFest 2018. 

Na podany adres zostanie wysłany mail z linkiem potwierdzającym oddanie głosu, wystarczy w niego kliknąć i Twój głos pojawi się na koncie Twojej kandydatki.

Serdecznie dziękujęmy :)

 Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Rozwojowych z Uśmiechem w Olsztynie, wszelkie infomacje dotyczące RODO znajdują się na stronie http://babafest.pl/stowarzyszenie 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie nadesłanych na konkurs danych osobowych przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Rozwojowych Z Uśmiechem z siedzibą w Olsztynie ul. Staromiejska 8/9/lok 7 w celach związanych z konkursem.