#babafest

Edycja 2015

Ewa Reut

Działalność społeczna


Pani Ewa stara się pomagać osobom, które tak jak ona, czy ja doświadczyły przemocy w domu. Udziela się w grupie wsparcia, dzieląc się swoim doświadczeniem pomaga innym kobietom. Chciałaby założyć Fundację, aby dalej pomagać osobom dotkniętym przemocą. Bardzo ważne jest bowiem przełamywanie stereotypów na temat przemocy w rodzinie, która nadal jest w Polsce traktowana jako tabu.


Praca zawodowa

 

Pani Ewa jest dyrektorem jednego z olsztyńskich banków, zarządza 12 osobowym zespołem, odnosi sukcesy zawodowe.

 

Uzasadnienie

 

Tak jak wcześniej pisałam, Pani Ewa stara się pomagać osobom, które tak jak ona doświadczyły przemocy w domu, udziela się w grupie wsparcia, wnosząc dużo ze swojego doświadczenia. Jest laureatką III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Miłość z podbitym okiem? Listy nadziei, Twoja historia może uratować komuś życie”. Zajęła II miejsce oraz dodatkowo otrzymała wyróżnienie Anny Samusionek. Tytuł listu:  Jak można żyć z przemocą… a jak  żyć bez niej… List jest na stałe zawieszony na stronie Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie http://www.sow.olsztyn.pl/
Jej list ukazał się w dwumiesięczniku poświęconym problemom przemocy Niebieska linia Nr 2/97/2015. Wiele osób już go przeczytało i wiele jeszcze przeczyta. To ważne, że ktoś go czyta,  wzrusza się, że komuś pomaga, że jest impulsem dla wielu osób, daje siłę na zmiany i wiarę w to, że można żyć dalej i być szczęśliwym.
List ciągle krąży i pomaga innym. Trafił do wielu państw drogą elektroniczną w tym na Cypr, gdzie przeczytała go pewna kobieta w nocy po awanturze z mężem. List był przeczytany w obecności córki, która następnego dnia przekazała informację w szkole, o tym co się dzieje w domu. To była wskazówka i przełom w życiu zarówno tej kobiety jak i jej córki.
Ja na list trafiłam, kiedy będąc na stronie SOW szukałam informacji jak radzić sobie z tym co dzieje się u mnie w domu. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że jest to przemoc i dotyka ludzi z różnych środowisk. List pokazał mi, że nie mogę się wstydzić i ukrywać tego co dzieje się u mnie w domu. Później spotkałam Ewę na zajęciach terapeutycznych organizowanych właśnie przez SOW. Była dużym wsparciem dla mnie i dziewczyn z grupy wsparcia.
Fragment listu:
"Apeluję do wszystkich którzy słyszą, widzą, mają styczność z osobami doświadczającymi przemocy, wszystkich lekarzy, nauczycieli, policjantów, sąsiadów, przechodniów na ulicy- nie pozostawajcie obojętni! Ofiara przemocy potrzebuje waszej pomocy, często sama o nią nie poprosi. Nie myśl, że ona akceptuje tą sytuację i godzi się na nią. Po prostu ma zbyt mało siły, jest bardzo osłabiona przez sprawcę, że nie poprosi o pomoc,ale tej pomocy bardzo potrzebuje!"

 

Zgłaszający

Magdalena Najko

Aby oddać głos na: proszę wypełnić formularz:

Głosjesz na kandydatkę w konkursie o tytuł BabaFest 2018. 

Na podany adres zostanie wysłany mail z linkiem potwierdzającym oddanie głosu, wystarczy w niego kliknąć i Twój głos pojawi się na koncie Twojej kandydatki.

Serdecznie dziękujęmy :)

 Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Rozwojowych z Uśmiechem w Olsztynie, wszelkie infomacje dotyczące RODO znajdują się na stronie http://babafest.pl/stowarzyszenie 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie nadesłanych na konkurs danych osobowych przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Rozwojowych Z Uśmiechem z siedzibą w Olsztynie ul. Staromiejska 8/9/lok 7 w celach związanych z konkursem.